Problem śmieci w biurze. Jak w zgodzie z przepisami gospodarować różnego rodzaju odpadami?
Mogłoby się wydawać, że w działalności biurowej problem odpadów praktycznie nie istnieje. Niczego się bowiem nie produkuje, a do świadczenia usług wystarczy w zasadzie papier. Nic bardziej mylnego. W biurach oprócz śmieci komunalnych i makulatury powstają bowiem odpady niebezpieczne, takie jak świetlówki, baterie czy kartridże do drukarek. A one wymagają zgodnego z przepisami gospodarowania.
Każdy wytwórca odpadów, w tym przypadku firma, powinien swoje działania prowadzić w taki sposób, by zapobiegać powstawaniu śmieci lub ograniczać ich ilość, oddawać je do recyklingu, a jeżeli jest to niemożliwe – unieszkodliwiać. Oczywiście gospodarowanie odpadami powinno być prowadzone w sposób gwarantujący poszanowanie dla środowiska i w zgodzie z obowiązującymi normami.
Odpady komunalne
Z odpadami komunalnymi, które powstają w biurze, problem jest najmniejszy. Resztki jedzenia, opakowania po napojach, jogurtach, kanapkach nie podlegają ewidencji i podlegają zbiórce selektywnej, czyli są odbierane przez odpowiednie jednostki w ramach miejskich programów gospodarowania odpadami.
Pozostałe odpady
Problem pojawia się przy pozostałych rodzajach odpadów, takich jak papier, odpady niebezpieczne czy ZSEE. Co należy z nimi zrobić?
Posiadacz odpadów jest obowiązany do prowadzenia na bieżąco ich ilościowej i jakościowej ewidencji zgodnie z katalogiem odpadów określonym w przepisach:
- tonery, kartridże do drukarek 16 02 16,
- zużyte urządzenie biurowe, takie jak drukarki, komputery, laptopy, myszki, klawiatury 16 02 14,
- zużyte urządzenia biurowe zawierające elementy niebezpieczne, np. monitory, świetlówki, rtęć 16 02 13,
- opakowania kartonowe 15 01 01,
- odpady papierowe 20 01 01,
- baterie alkaliczne 16 06 04,
- płyty CD, DVD 16 80 01.
W momencie przekazania odpadów konieczne jest sporządzenie karty przekazania odpadów. Posiadacz odpadów wypełnia kartę, a jednostka, która je odbiera, musi potwierdzić na karcie przejęcie śmieci.
Co ważne:
- Uproszczoną ewidencję odpadów z zastosowaniem jedynie karty przekazania odpadów prowadzą podmioty, które wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości do 100 kilogramów rocznie.
- Wytwórca odpadów jest zobowiązany do sporządzania rocznych sprawozdań o produkcji odpadów i sposobach gospodarowania nimi.