Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'custom_excerpt_length' not found or invalid function name in /sprzatanie-biura/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303

Najlepsze sposoby na odświeżenie rolet każdego typu

Istnieją takie prace, które najchętniej omijalibyśmy szerokim łukiem. Do nich z pewnością należy czyszczenie aluminiowych lub drewnianych żaluzji oraz tekstylnych rolet. Jest to zajęcie dość czasochłonne i nie zawsze mamy pewność, że używamy do czyszczenia odpowiednich środków. Poszukajmy zatem przyjemniejszych i najlepszych sposobów na odświeżenie rolety każdego typu.

 

Szybki sposób na pozbycie się kurzu

Żaluzje drewniane i aluminiowe, wertikale, panele okienne oraz tekstylne rolety najszybciej i najprościej odkurzyć. Włączamy odkurzacz na najmniejszych obrotach, aby uniknąć wygniecenia materiału lub skręcenia lameli. Końcówkę zmieniamy na tę z miękką szczotką. Ściągamy powierzchowny kurz, przytrzymując ręką dolną część osłony. Odkurzamy rolety i żaluzje dokładnie z obu stron.

 

Sposób na dokładne mycie rolet

Każdą osłonę okienną, oprócz żaluzji drewnianych, bez obawy możemy dokładnie wyczyścić wodą zmieszaną z płynem do naczyń. Zdemontowane rolety zanurzamy w wannie i przecieramy delikatną szmatką, która nie zniszczy wierzchniej struktury. Tekstylne osłony śmiało możemy przetrzymać w wodzie do godziny, następnie dokładnie je spłukujemy ciepłą wodą pod prysznicem. Wyschniętą roletę wieszamy w oknie. Efekt zaskoczy każdego, bowiem osłony będą wyglądały jak nowe.

 

Usuwanie trudnych zabrudzeń

W kuchni osłonny okienne narażone są na zabrudzenia, które bardzo trudno usunąć. Oleje i inne tłuszcze tworzą szpecące plamy. Jest jednak sposób, aby się ich w miarę szybko pozbyć. Do miski napełnionej do połowy wodą wlewamy ocet. Do czyszczenia potrzebna będzie jeszcze miękka ściereczka z mikrofibry. Ocet ma to do siebie, że doskonale radzi sobie z usuwaniem najtrudniejszego brudu. Dzięki temu żaluzje i rolety zyskają swoją dawną świeżość, a po plamach nie będzie nawet śladu.

 

Sposób na czyszczenie żaluzji drewnianych

Odświeżanie żaluzji drewnianych wymaga od nas nieco więcej uwagi. Zbyt dużo wody może zaszkodzić drewnianym lamelom. Czyszczenie wodą jest możliwe, jednak nie powinniśmy zamaczać żaluzji w dużej ilości wody i przez dłuższy czas. Wilgotna szmatka wystarczy, aby pozbyć się powierzchownego kurzu. Blask drewna odzyskamy, przecierając osobno każdą lamelę środkami do czyszczenia mebli. Starajmy się nie rozpryskiwać ich jednak na sznurki sterujące żaluzjami, bowiem mogą się one w ten sposób trwale zabarwić.

 

Sposób na czyszczenie wertikali

Do czyszczenia wertikali większość z nas podchodzi sceptycznie. Boimy się, aby nie uszkodzić ich delikatnej struktury. Wbrew pozorom pionowe żaluzje są bardzo odporne na wodę i detergenty, takie jak płyn do mycia naczyń. Wertikale zamaczamy w wannie, a spłukujemy pod prysznicem. Po wysuszeniu będziemy zaskoczeni, że po raz drugi osłony okienne wyglądają tak świeżo i czysto, jak wtedy, kiedy je po raz pierwszy zawiesiliśmy w oknie.

Google Plus