Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'custom_excerpt_length' not found or invalid function name in /sprzatanie-biura/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303

Jak dbać o rolety rzymskie?

Rolety coraz częściej zastępują tradycyjne zasłony. Szczególną popularnością cieszą się nasze rolety rzymskie, także ze względu na swoje atuty dekoracyjne. O ile w przypadku zwykłych firan proces czyszczenia jest stosunkowo prosty, rolety rzymskie wymagają nieco innych metod odświeżania.

Samodzielny demontaż rolet rzymskich

Tkaniny impregnowane powinny być czyszczone na sucho, np. przy pomocy odkurzacza lub suchej szczotki. W przypadku tradycyjnych rolet, poważniejsze zabrudzenia można ewentualnie wyczyścić za pomocą lekko wilgotnej szmatki lub gumki do mazania. Jednak dostępne w naszym sklepie rolety rzymskie zazwyczaj wykonane są z tkanin zasłonowych, dlatego można je bez problemu wyprać i wyprasować. W zależności od rodzaju montażu, oferowane przez nas rolety rzymskie mogą być:

 

Najpierw należy rozwinąć roletę i wyprostować tkaninę na całej wysokości, a następnie odczepić podciągające ją sznurki i wyciągnąć je z taśmy lub kółeczek przelotowych. Po wyciągnięciu poziomych prętów usztywniających oraz dolnego obciążnika rolety, wystarczy odczepić tkaninę od górnej kasety mechanizmu.

 

Pranie i suszenie rolet rzymskich

Zdemontowane rolety można wyprać ręcznie lub w pralce. Sposób czyszczenia zależy od tkaniny, z jakiej wykonana jest roleta. Oferowane przez nasz sklep modele posiadają indywidualne zalecenia producenta dotyczące prania tkaniny, które zazwyczaj znajdują się na wszytej metce. Oprócz przepisów związanych z praniem, warto również pamiętać o dobraniu do tkaniny odpowiedniego detergentu. Nie tylko oczyści on wszystkie zabrudzenia, ale również nada roletom świeżości. Pralkę należy nastawić na program dla tkanin delikatnych i nie włączać wirowania, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia tkaniny lub dekoracyjnych wykończeń.

 

Czyszczenie chemiczne

W przypadku braku czasu na samodzielne pranie rolet rzymskich, można zdecydować się na oddanie ich do pralni chemicznej. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku wyjątkowo delikatnych tkanin, a także jeżeli domowa pralka nie jest zbyt mocnym urządzeniem, a producent rolety dodatkowo zaleca używanie odpowiedniego proszku do prania. Ponieważ w zależności od rodzaju tkaniny rolety rzymskie powinno suszyć się w postaci rozłożonej, wypranie jej w pralni chemicznej sprawdza się również w przypadku braku dostatecznej ilości miejsca na rozwieszenie jej. Po wypraniu polecamy wysuszyć i wyprasować rolety, a następnie przymocować tkaninę do mechanizmu w taki sam sposób, w jaki została zdjęta.

Artykuł powstał przy współpracy z:
http://roletysklep.com.pl/

Google Plus