Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'custom_excerpt_length' not found or invalid function name in /sprzatanie-biura/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303

Jak dbać o okno z żaluzjami?

Nowoczesne przesłony okienne gwarantują doskonały wygląd, gustowną aranżację i praktyczność, nie mniej rolety, tak jak inne elementy wymagają odrobiny uwagi, by mogły swoje zadanie spełniać przez wiele lat. Najczęstszym pytaniem, jakie zadają użytkownicy jest, jak dbać o okna z żaluzjami, by zachować ich nienaganny, pierwotny wygląd przez lata.

Jakość produktu

Mogłoby się wydawać, że każde żaluzje są takie same i nie ma znaczenia, czy które żaluzje ostatecznie kupimy. Co więcej, na etapie podejmowania tej decyzji nie zastanawiamy się nad czyszczeniem rolet. Tymczasem pierwszym elementem mającym istotny wpływ na estetykę produktu jest jego niekwestionowana i wysoka jakość. Te gorszej jakości pomimo starań o wiele szybciej stracą swój blask i fason.

Pierwsze kroki

Regularność działania to podstawa, dzięki której każde żaluzje będą prezentowały się i działały nienagannie. Odkurzanie wąską miotełką powinno wpisać się w cotygodniowe sprzątanie, bez względu na to, czy posiadamy żaluzje aluminiowe, drewniane czy bambusowe.

Dokładne odkurzenie musi obejmować wszystkie elementy, tak, by podczas czyszczenia na mokro, a raczej wilgotno pozostałe drobinki nie rozmazywały się po lamelach. Zaczynamy zawsze od góry i kierujemy się do dołu.

Dobrze dobrany sprzęt

Chociaż żaluzje mogą wydawać się trudnym przeciwnikiem, w rzeczywistości nie różnią się od żadnych innych elementów wystroju wnętrza. Kluczem do obalenia mitu o trudności czyszczenia żaluzji są specjalne akcesoria dostępne w wielu sklepach oferujących rolety.

Na liście zakupów powinna się znaleźć wspomniana na początku miotełka lub specjalistyczna szczoteczka z równolegle ułożonymi wałeczkami (od 4 do 8) wykonanymi z delikatnego materiału przypominającego w dotyku futerko. Szczoteczka znacznie przyspiesza pracę, pozwalając czyścić kilka lameli jednocześnie. Jeśli nasz odkurzacz jest wyposażony w specjalną końcówkę do żaluzji, z powodzeniem spełni swoje zadanie.

 

Na mokro

Wydawać by się mogło, że najlepszą metodą, która definitywnie pożegna się z kurzem, jest silny strumień wody. Od razy mówimy, zdecydowane nie tej krążącej na różnych forach metodzie. Nie oznacza to jednocześnie, że czyszczenie na mokro jest zabronione.

Wodą z dodatkiem delikatnego detergentu można czyścić nie tylko rolety materiałowe, ale także i żaluzje aluminiowe i żaluzje bambusowe. Używamy do tego miękkiej, zwilżonej szmatki. Do wycierania wybierajmy tkaniny flanelowe, które doskonale zbierają wodę, a przy tym polerują całą powierzchnię.

Pamiętajmy, że w przypadku żaluzji aluminiowych metoda „na mokro” w rzeczywistości oznacza wyłącznie „na wilgotno”. Woda w nadmiernych ilościach spowoduje zmatowienie lameli.

 

Na sucho

Żaluzje drewniane nie tolerują wody, dlatego te czyścimy na sucho, używając do tego miękkiej szmatki. Idealnie, jeśli ta została wykonana z mikrowłókiem przyciągających kurz. Jeśli producent pozwala, można użyć także wysokiej jakości środka do nabłyszczania mebli drewnianych.

Silnie zabrudzone drewniane żaluzje, które wymagają bardziej zdecydowanych działań, można przetrzeć wilgotną ściereczką nasączoną płynem do mycia powierzchni drewnianych. Należy przy tym pamiętać o dwóch rzeczach; po pierwsze ten zabieg powinien być niejako pogotowiem, a po wtóre, trzeba zadbać o dobre wysuszenie żaluzji.

Google Plus