Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'custom_excerpt_length' not found or invalid function name in /sprzatanie-biura/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303

Czyszczenie kurzu z żaluzji

Niezależnie od tego jakie zostały zamontowane osłony okienne, wymagają one regularnego czyszczenia. Popularne żaluzje nie są tutaj żadnym wyjątkiem, ale też nie są kłopotliwe, zwłaszcza jeśli dbamy o nie regularnie, usuwając z nich osiadający kurz czy inne np. kuchenne zacieki. Ważne, by robić to umiejętnie, zgodnie z zaleceniami producenta, które chronią produkt przed ewentualnym uszkodzeniem.

 

Wstępna ocena

Nie jest obojętne, jakiego typu posiadamy żaluzje. Zupełnie inaczej czyści się rolety, żaluzje drewniane, bambusowe czy aluminiowe. Praktyczność tych ostatnich została ukryta w poziomych lamelach, które pozwalają dotrzeć do każdego zakamarka. Przed przystąpieniem do czyszczenia koniecznie sprawdźmy, z jakiego materiału są one wykonane – nie jest to obojętne podczas pracy.

 

Przeczytaj również artykuł: Czy rolety można prać?

Czego potrzebujemy?

Zasadniczo do czyszczenia nie potrzebujemy specjalistycznych środków. W przypadku żaluzji drewnianych i bambusowych wystarczającymi są:

 

Jeśli posiadamy żaluzje aluminiowe, możemy przygotować:

 

Zobacz żaluzje drewniane w sklepie internetowym

 

Jak często?

Koronną zasadą, dzięki której się nie napracujemy, jest regularność. Kurz, który zdążył się zadomowić w lamelach, jest trudnym przeciwnikiem, niejednokrotnie tak zadomowionym, że usunięcie go jest niemożliwe. Przynajmniej raz w miesiącu należy go po prostu usunąć, a w pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko szybszego zabrudzenia np. kuchnia czy kotłownia należy to robić częściej.

 

Czyszczenie

Pracę rozpoczynamy od wstępnego usunięcia kurzu, po czym dokładnie usuwamy zabrudzenia z każdego elementu. W przypadku rolet drewnianych i bambusowych robimy to „na sucho” delikatną i przyciągającą kurz ściereczką. Żaluzje aluminiowe możemy natomiast czyścić je „na mokro” delikatną gąbką i wodą z płynem, a później wytrzeć do sucha. Jeśli żaluzje aluminiowe wymagają większej uwagi, można je włożyć na kilka minut do ciepłej wody z dodatkiem detergentu, a następnie postępować jak przy zwykłym czyszczeniu.

 

Sprytne triki

Dostępne na rynku specjalne szczoteczki do czyszczenia żaluzji znacznie ułatwiają regularną pielęgnację. Z wyglądu przypominają palce, pomiędzy które wsuwają się lamele.

Sznureczki pocieramy gąbką namoczoną w wodzie z płynem lub proszkiem do prania i wycieramy czystą tkaniną.

Wypolerowane flanelową ściereczką żaluzje aluminiowe nie będą matowe.

Google Plus