Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'custom_excerpt_length' not found or invalid function name in /sprzatanie-biura/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303

Czyszczenie i konserwacja podłóg w biurze.

Utrzymanie w czystości i dobrej kondycji podłóg w pomieszczeniach biurowych nie jest sprawą prostą. Zwykły odkurzacz i mop to zdecydowanie za mało. Tym bardziej, że każdy rodzaj nawierzchni wymaga nieco innych technik czyszczenia i środków do konserwacji.

W jaki sposób dobrać środki i techniki do określonych rodzajów podłogi?

Czyszczenie podłóg elastycznych

Podłogi elastyczne, czyli wykładziny PVC, kauczukowe, winylowe czy linoleum wymagają specjalistycznego sprzętu i środków. Do ich czyszczenia najczęściej stosuje się szorowarki wolnoobrotowe. Są one zaopatrzone w specjalne szczotki i szereg akcesoriów, które umożliwiają szorowanie, polerowanie i pranie wykładzin. W zależności od rozmiaru można nimi sprzątać zarówno niewielkie pomieszczenia i powierzchnie, np. toalety czy schody jak również znacznie większe pomieszczenia biurowe.

Wyczyszczone wykładziny impregnuje się specjalnymi powłokami polimerowo-akrylowymi, które tworzą powierzchnię antypoślizgową, chronią przed wnikaniem brudu i powstawaniem rys, tym samym przedłużając żywotność posadzki.

Czyszczenie podłóg z kamienia

W przypadku podłóg z kamienia naturalnego szczególnie ważne jest stosowanie odpowiednich środków czyszczących i konserwujących. Niektóre rodzaje kamienia są miękkie i nasiąkliwe, co oznacza, że wymagają szczególnego traktowania. W przypadku czyszczenia tego typu powierzchni z całą pewnością nie należy przesadzać ze środkami chemicznymi. Wystarczy ciepła woda i delikatny płyn. Jeśli chodzi o środki konserwujące, ich zadania mogą być różne: służyć zwiększeniu twardości i odporności na ścieranie, ochronie przed warunkami atmosferycznymi, wydobyciu naturalnego blasku czy stworzeniu powłoki antypoślizgowej. Przy ich wyborze należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, do jakiego typu kamienia są przeznaczone.

Czyszczenie podłóg drewnianych

Drewno jest materiałem naturalnym, pięknym i wytrzymałym, pod warunkiem że odpowiednio się o nie dba. Najbardziej niebezpieczne, w przypadku tego typu podłóg, są woda i wilgoć, gdyż mogą powodować pęcznienie, odkształcanie a nawet pękanie. Uważać należy również na zanieczyszczenia, które rysują powierzchnie, takie jak piasek. Czyszczenie podłóg drewnianych powinno zatem obejmować odkurzanie, zamiatanie oraz mycie, ale z zastosowaniem niewielkiej ilości wody. Preparaty pielęgnacyjne mają na celu stworzenie na czyszczonej powierzchni odpornego na zarysowania, antystatycznego i przeciwpoślizgowego filmu ochronnego.

Czyszczenie wykładzin dywanowych

Wykładziny dywanowe w biurach o sporym natężeniu ruchu są mało praktyczne. Ich włókna to siedlisko roztoczy, bakterii i grzybów, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Co więcej, łatwo chłoną one kurz, wodę i inne rodzaje zanieczyszczeń. W takiej sytuacji utrzymanie w czystości wykładzin dywanowych jest szczególnie ważne. Podstawa to codzienne odkurzanie. Oprócz tego, od czasu do czasu konieczne jest pranie, które pozwala usunąć najgłębsze zanieczyszczenia i plamy. Po takim gruntownym czyszczeniu wykładzina wygląda jak nowa.

Google Plus