Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'custom_excerpt_length' not found or invalid function name in /sprzatanie-biura/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303

Czy rolety można prać?

 

Piękne rolety wymagają właściwej pielęgnacji, która zagwarantuje im nienaganny wygląd i olśniewającą czystość. Kupując je wiele osób zadaje pytanie czy rolety można prać? Co prawda są wykonane z tkanin, jednak nie każdy materiał można zamoczyć w wodzie. Podpowiemy w jaki sposób należy je pielęgnować i czyścić, by przez długie lata były prawdziwą ozdobą mieszkania.

Generalne zasady

Chociaż rolety są wykonane z tkanin, w większości nie nadają się prania „na mokro” Absolutnie nie można ich prać w pralce. Wiele z tkanin nie nadaje się do prania w pralce, natomiast można je czyścić wilgotną, delikatną gąbką lub ściereczką. Przed przystąpieniem do pracy koniecznie trzeba zapoznać się z informacją producenta, w której każdorazowo jest podany sposób czyszczenia materiału. Postępowanie niezgodne z apreturą może skończyć się trwałym zdeformowaniem rolety i jej uszkodzeniem.

 

Czyszczenie wodą

Istnieje grupa rolet, które można czyścić przy pomocy wody. Należą do nich rolety rzymskie, austriackie i te, które zostały wykonane z tkanin zasłonowych i typu firana. Możemy je czyścić na mokro lub – w przypadku silnych i trudnych zabrudzeń- oddać do pralni chemicznej. Łatwy demontaż i ponowny montaż znacznie ułatwia całą pielęgnację. Pamiętajmy, że do ich prania należy używać łagodnych detergentów i nie czyścić ich ostrymi gąbkami czy szczoteczkami.

 

Czyszczenie „na sucho”

Popularne rolety materiałowe są wykonane z tkanin o bardzo różnym składzie. Pielęgnujemy je metodą „na sucho”. Do wstępnego czyszczenia możemy użyć odkurzacza, a następnie przetrzeć całą powierzchnię ściereczką z mikrofibry. Jeśli na tkaninie są trudniejsze zabrudzenia i plamy, możemy użyć wilgotnej gąbki zamoczonej w wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu. Jednak przed wykonaniem tej czynności koniecznie sprawdźmy, czy ten zabieg nie odbarwi tkaniny i nie pozostawi brzydkich zacieków. Test możemy przeprowadzić na łączeniu tkaniny z rolką.

 

Zobacz też artykuł Czyszczenie kurzu z żaluzji

 

Sprzymierzeniec rolet

Pamiętajmy, że kurz osiadający na roletach wnika w ich strukturę. Dlatego najlepszym sposobem na idealny wygląd osłon okiennych jest ich regularne czyszczenie. Prosty, szybki zabieg wykonywany przynajmniej raz w miesiącu sprawi, że problem szarych i brudnych rolet będzie nam całkowicie obcy.

 

Google Plus